Kruh radosti 3 – Slavnost čtenářů

V dubnu 2014, kdy jsme našim kamarádům ze ZŠ sídlící na ulici Stará přinesli knížky, měli z nich obrovskou radost a velkou chuť se do nich pustit. Se studenty z 2.P jsme se rozhodli, pro ně 21. října 2014 u nás ve škole uspořádáme Slavnost čtenářů.

Po velkém uvítání jsme společně kreslili jejich literární vzpomínky. Děti hledaly na papírcích napsané a po třídě schované úkoly, které hned skvěle splnily. Společné občerstvení, které jsme přichystali, podtrhlo vzájemnou blízkost a vytvořilo vskutku slavnostní atmosféru.  Radovali jsme se u zpívání a tančení a společenství korunovali složením hesla: „Jsme dobří sousedé a velcí kamarádi!“

Motýlí párty pro slečnu Pavlu

10. prosince jsme společně oslavili narozeniny naší kamarádky Pavly – Motýlka, Kociánka jí poskytuje vše potřebné, včetně hezkého ubytování, ale přesto ji moc těší, může-li vytvořit společenství s námi na Pionýrské. Všichni vymýšlíme, chystáme a připravujeme  dlouho dopředu a výsledek?

Radostné překvapení v podobě námi vylepšeného pokoje na Kociánce, náhrdelník a náušnice v barvě jejích krásných očí, dva studentem vlastnoručně kreslené obrazy a složená a jímavě přednesená báseň - ne říkanka, na Pavlinu počest…

Zpívání s kytarou a klávesami, krásně nachystané prostředí, upečené cukroví, zajímavé plnění psychologických úkolů a mnoho dalšího, vše korunováno dárky, které přinesla spolu s nádhernými blahopřáními, Pavla pro nás.
Znáte hezčí naplnění adventu?


Naše Pavla

Kamarádka a „chráněnkyně“ Pavluška Motýlek za námi jezdí do školy, po silnici na vozíku je to opravdu jen pro statečné, velmi ji obdivujeme (občas prý i překračuje povolenou rychlost :) ) a vždycky se na ni moc těšíme…

Také nám napsala do Královopolských listů krásné poděkování tohoto znění:
Jmenuji se Pavla Kopcová a žiji asi 9 let, od doby kdy mně zemřela maminka, v Ústavu sociální péče na Kociánce, neboť se pohybuji na invalidním vozíku.  Ráda bych se s Vámi podělila o radost, trvající již přes čtyři roky. 
V prosinci, kdy mám narozeniny pro mě, studentky a studenti z různých oborů Vyšší odborné školy Brno a jejich paní profesorka, vždy přichystají  narozeninovou oslavu ve slavnostně vyzdobené třídě na Pionýrské 23, s úžasnými dárky, vlastnoručně upečeným cukrovím  a veselým, milým a kamarádským společenstvím, kdy zpíváme, tančíme a radujeme se z toho, že jsme spolu. Opravdu hodně to pro mě znamená a ráda bych jim všem touto cestou poděkovala.

To my děkujeme, Motýlku!


Adopce na dálku

V květnu utekl již rok od adopce ukrajinského kluka Maxima.  Místo slavení jsme ovšem museli odrážet dost podlý útok z ruské strany pokoušející se vnést na Ukrajinu strach přijímat od nás pomoc a do naší republiky nedůvěru a neochotu pomoc poskytovat..…..vše se však v dobré obrátilo, pomoc bude pokračovat v nezměněné podobě, uskutečnilo se setkání se zástupcem Diecézní charity a dokonce, na základě odporného a neuvěřitelného doteku ruské hybridní války, se přihlásilo několik dalších nových adoptivních rodičů ze strany studentů i vedení školy!
Díky všem! Nechcete se přidat i Vy?


Izraelský kaleidoskop


V návaznosti na minulá léta jsme se i letos věnovali na všech oborech kořenům naší západní civilizace, ostatně nám všem to ukládají i preambule našich právních norem nejvyšší právní síly a v jejich duchu -  i zdravý rozum.

A) Předjaří přineslo neblahé události v evropských městech, opětovně byli zabíjeni 70 let po 2. světové válce v Evropě lidé jen proto, že jsou Židé…

Co si o tom myslí studenti terciárního vzdělávání, kterým je kolem dvaceti? Zamýšlí-li se nad tím, „Co by to znamenalo pro Evropu a konkrétně pro mě, mladého člověka, kdyby Židé z Evropy odešli do Izraele, protože se tady necítí v bezpečí?“, činí v naprosté většině asi takové závěry:

Kdyby odešli z Evropy, tak už tím, že máme židovsko-křesťanské kořeny bychom hodně jako Evropa ztratili…(Veronika)

Před měsícem bych si řekla, kdyby se Židé vystěhovali z Evropy v dnešní době, na mě by to nemělo žádný dopad, na Evropu minimální. Dnes již v tom vidím problém civilizační. Dochází k selhání států, vlastně celé Evropy, když se Židé nemohou cítit bezpečně. Pokud by se vystěhovali, bude to znamením určité naší slabosti, někdo by si mohl myslet, že vše je dovoleno a prominuto. Myslím, že odchod Židů by znamenal naši porážku…(Vendula)

Myslím, že pro Evropu, ale i pro mě, by to znamenalo odchod naší vlastní historie a základu naší společnosti…(David)

Odchod Židů by znamenal kapitulaci před radikálním islámem…(Petr)

Fanatici, islámští i neonacisté, by si našli další cíle. Když už Evropané hlásají a podporují multikulturalismus měli by se starat i o staré kultury, které zde žijí po generace, přežily tolik pogromů a beztrestného zabíjení ve středověku a „konečné řešení“ hitlerovského Německa. Jedno z velkých holandských měst bylo založeno židovskou komunitou, dnes se tam člověk nemůže projít s jarmulkou na hlavě, je okamžitě slovně napadán. Je zajímavé, že o útoku na košer obchod v Paříži bychom se vůbec nedozvěděli, kdyby se to nestalo ve stejný den jako útok na redakci Charlie Hebdo…(Jiří)

...Hlavně by se jednalo o duchovní a kulturní ztrátu. Jedni z největších intelektuálů světa se hlásili k židovské menšině. Vždyť judaismus je základním kamenem evropské, potažmo celé západní civilizace. Copak chceme, aby budoucí generace zapomněly na dějiny lidí, kteří vybudovali tento svět? Evropa by se měla vzpamatovat dokud nebude pozdě. Hodinky již ukazují za pět minut dvanáct a někteří politici si to nejsou schopni uvědomit... (Lukáš)

Myslím, že je pouze na nás, aby se neopakovaly útoky…(Filip)

Názory inspirativní a nadějeplné, jako ostatně i naši studenti…

B) Sympatizovali jsme s „Pochodem lidí dobré vůle“ v Praze…a někteří i v dubnu byli:)!                                                    
C) Několikrát se přednášelo a diskutovalo o Izraeli pro ty, kteří tam v červenci poletí…


Byli jsme na MDD za známými na Kociánce


Průvodkyní byl asi kdo? Naše Pavla přece…

Fotogalerie

 

JUDr. Eva Klusáčková

 

 

Obchodní akademie, střední odborná škola knihovnická a vyšší odborná škola Brno, příspěvková organizace
Kotlářská 9, 611 53 Brno
2020 | OA, SOŠK a VOŠ Brno | Všechna práva vyhrazena