Exkurze do Velké Británie (duben-květen 2024)

V sobotu 27. dubna se 54 žáků druhých ročníků naší školy se svými vyučujícími angličtiny vydalo autobusem nadstandartních rozměrů na exkurzi nazvanou Tajuplná severní Anglie aneb po stopách Robina Hooda.

Projeli jsme Německo a v neděli ráno dorazili do Amsterdamu v Holandsku, který nás překvapil množstvím odpadků v ulicích po předchozích oslavách králových narozenin. Absolvovali jsme pěší prohlídku Amsterdamu s průvodcem a také plavbu vyhlídkovou lodí po vodních kanálech – grachtech. Po celní a pasové prohlídce jsme se nočním trajektem s ubytováním v kajutách přeplavili do New Castlu v Anglii. Foukal silný vítr a moře bylo neklidné, takže pro mnohé byla plavba opravdu silným zážitkem. Autobusem jsme krásnou anglickou krajinou přejeli do městečka York.

Třetí den jsme strávili v Yorku. Navštívili jsme katedrálu York Minster, prošli se po městských hradbách a zhlédli středověkou uličku The Shambles, která byla inspirací pro Příčnou ulici ve filmech o Harrym Potterovi. Také jsme se zúčastnili interaktivní výstavy v muzeu York Chocolate Story, kde jsme toho spoustu ochutnali, ale také si třeba vyrobili vlastní čokoládu. Večer jsme se ubytovali v rodinách v Yorku a okolí.

Další den jsme se vydali na celodenní výlet na Castle Howard a Whitby. Prohlédli jsme si po skupinkách Castle Howard, jednu z největších a nejhonosnějších soukromých rezidencí ve Velké Británii a odpočívali a obědvali v jejích rozlehlých zahradách. Pak jsme přejeli do bývalého centra loďařství a lovu velryb Whitby, kde jsme se prošli po pláži, ochutnali typické anglické Fish and chips a po obědě vystoupali po 199 schodech k romantickému opatství Whitby Abbey s překrásným výhledem na moře a útesy, které bylo inspirací Brama Stokera pro napsání hororové novely Drákula. Také jsme měli možnost zhlédnout přilehlý kostelík St Mary´s Church a místní hřbitov. Cestou zpět národním parkem North York Moors jsme se zastavili na legendárním nádraží Goathland (Bradavice) z filmů o Harrym Potterovi.

den jsme se vydali na celodenní výlet do Lake District National Park. Krkolomnou cestou nás naši šikovní řidiči dopravili ke Castlerigg Stone Circle, jedné z nejstarších prehistorických památek v Británii (3000 př. n. l.). Poté jsme navštívili malebné městečko Keswick s typickými domy ze zelené břidlice na břehu krásného jezera Derwentwater, plavili se po jezeře, někteří odvážlivci se i vykoupali. Počasí nám velmi přálo, takže jsme to využili k menší pěší túře kolem jezera Rydal Water a ve večerních hodinách jsme se vrátili do rodin.

Poslední den nás čekal Londýn, takže jsme museli velmi brzy vstát, rozloučit se s hostitelskými rodinami a absolvovat delší přejezd ze Severní Anglie na jih do Londýna. Ze stanoviště našeho autobusu u O2 arény jsme přejeli metrem do centra města, kde jsme absolvovali část pěší prohlídky s průvodcem. Zhlédli jsme Houses of Parliament, Big Ben, Westminster Abbey a Downing Street. Poté jsme navštívili  Madame Tussauds (nejznámější muzeum voskových figurín na světě), kde jsme také zažili interaktivní cestu historií Londýna. Poté jsme prošli St. James’s Park, Buckingham Palace, Piccadilly Circus, Soho, China Town, Leicester Square, Covent Garden a známé Trafalgarské náměstí. V okolí Leicester Square jsme využili poslední chvíle na nákupy před cestou domů a občerstvení.

V pozdních večerních hodinách jsme nasedli do autobusu a vydali se na zpáteční cestu do přístavu Dover a odtud pak přes Francii, Belgii, Holandsko a Německo do Brna.

Celá exkurze se vydařila, počasí nám velmi přálo a vše proběhlo bez problémů. S ubytováním byli téměř všichni spokojeni a studenti se chovali velmi dobře a dělali naší škole dobré jméno.

Pedagogický dozor: Mgr. Michaela Dobošiová, Mgr. Renata Náhlíková, Ing. Jitka Salačová, Mgr. Richard Tetek

Galerie